? nasze publikacje
nasze publikacje
Podsumowanie kolejnego roku – pełnego ważnych zadań i trudnych decyzji PDF Drukuj
piątek, 27 grudnia 2013 07:50

Podsumowanie kolejnego roku – pełnego ważnych zadań i trudnych decyzji

Trudno jest podjąć kluczową decyzję. Trudno jest otworzyć się na zmiany, wyjść z bezpiecznej sfery komfortu. Ale jestem przekonany, że Ci, którzy dzięki innowacyjnym odważnym rozwiązaniom potrafią wyjść naprzeciw wymaganiom rynkowym i mają odwagę zmienić siebie i swoją firmę, osiągną sukces.

Z takiego właśnie założenia wychodzi Zarząd Spółki Głubczyckie Wodociągi
i Kanalizacja Sp. z o.o. i tylko dzięki takiemu podejściu, ciężkiej pracy oraz trudnym decyzjom udało się tak wiele w roku 2013 osiągnąć. Dzięki wytrwałości i determinacji Zarządu oraz pracowników Spółki możliwe były do zrealizowania ważne dla społeczeństwa Gminy Głubczyce zadania, spośród których można wymienić:

  1. przepompownię wraz ze zbiornikami wody pitnej o łącznej pojemności nominalnej 150 m3 w miejscowości Głubczyce Sady,
  2. oczyszczalnię ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Bernacice Górne,
  3. sieć wodociągową i kanalizacyjną w rejonie ulicy Żorskiej, Stelmacha, Rybnickiej, Chorzowskiej, Żytniej.

W sieć wodociągową i kanalizacyjną trzeba inwestować. Budowa, remonty, walka ze stratami wody, regulacja ciśnienia i systematyczne obniżanie liczby awarii na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to coroczne zadania Spółki. Spółka każdego roku inwestuje w sieci którymi zarządza. Wszystko po to, by podnosić jakość usług świadczonych w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zachowując przy tym ich ciągłość i niezawodność. Realizowane zadania remontowe i inwestycyjne wpływają też pozytywnie na poprawę warunków przeciwpożarowych na sieci wodociągowej.

Modernizacja sieci to konieczność. Warunkiem koniecznym funkcjonowania sieci w sposób prawidłowy i zapewniający jej rozwój  jest regularny nakład środków finansowych. Na inwestycjach zyskuje zarówno Spółka, która posiada pod swoim zarządem nową i niewyeksploatowaną sieć, jak i Odbiorca, który nie musi borykać się już ze skutkami awarii i może cieszyć się z komfortu usług w zaciszu domowego ogniska.

W celu śledzenia realizowanych prac remontowych i inwestycyjnych zapraszamy na  stronę internetową Spółki, która jest dostępna pod adresem www.wodociagi-glubczyce.pl. Korzystając z okazji zachęcamy również do korzystania z Internetowego Biura Obsługi Klienta.

 

Marcin Grabuńczyk

Pełnomocnik Zarządu

Poprawiony: piątek, 27 grudnia 2013 07:56
 
Woda dobro ograniczone – jak jej nie marnować? PDF Drukuj
niedziela, 21 kwietnia 2013 18:23

ONZ ostrzega, że w ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie. Zmiana klimatu, rosnące zapotrzebowanie na żywność i energię oraz potrzeby sanitarne stale rosnącej populacji to czynniki mające wpływ na niebezpiecznie zbliżający się wodny kryzys, Poważnym zagrożeniem dla kurczących się zasobów wodnych jest również niewłaściwe korzystanie z wód. Wg UNESCO ludzie nie używają jej we właściwy sposób. Światowe zasoby wody są ograniczone, dlatego też jeżeli mieszkańcy jednych rejonów kuli ziemskiej czerpią z tego zasobu nadmiernie, dla innych może jej po prostu zabraknąć. Poniżej podaję przykłady jak można ograniczyć jej zużycie:

- zamiast kąpieli w wannie pełnej wody, bierz krótki prysznic,

- nie zostawiaj odkręconej wody podczas mycia zębów czy golenia,

- zawsze dokręcaj kran,

- sprawdź czy woda nie wycieka z rezerwuaru Twojej toalety,

- nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą,

- sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków,

- do podlewania trawnika używaj ekonomicznego zraszacza,

- wyposaż swój wąż ogrodowy w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody,

- gromadź deszczówkę, którą później możesz wykorzystywać do podlewania ogrodu czy mycia samochodu.

 

Czy wiesz, że w ciągu dnia podczas wykonywania codziennych czynności zużywasz:

- biorąc prysznic: 40-95 litrów,

- biorąc kąpiel w wannie: 120 litrów,

- podczas zmywania: 20 litrów,

- podczas mycia zębów: 10 litrów,

- podczas spłukiwania wody w toalecie: 10 litrów,

- podczas prania w pralce: 60-130 litrów.

 

mgr Marcin Grabuńczyk

Pełnomocnik Zarządu

Poprawiony: niedziela, 21 kwietnia 2013 18:24
 
Cykl Eko – wydanie II PDF Drukuj
środa, 17 października 2012 13:31

Wpływ twardości wody na zdrowie człowieka.

Obserwując kamień odkładający się na naczyniach podczas gotowania wody, każdy z nas zastanawia się czy taka woda nadaje się do picia. Odpowiedzialna za występowania takiego zjawiska jest twardość wody czyli zawartość w wodzie związków wapnia i magnezu. Wodorowęglany wapnia i magnezu podczas gotowania przekształcają się w węglany, które osadzają się na ścianach naczyń w postaci białego osadu. W ten sposób twardość zwana przemijającą jest usuwana z wody. Istnieje również twardość wody nieprzemijająca, której nie można usunąć poprzez gotowanie, gdyż jest ona wynikiem obecności w wodzie innych soli niż węglany. Twardość wody powszechnie przez konsumentów uważana jest za zjawisko negatywne, gdyż powoduje:

  1. powstawanie kamienia w przewodach ciepłej wody, grzałkach i innych urządzeniach grzewczych,
  2. nieekonomiczne pranie i zmywanie naczyń ze względu na trudną zwilżalność wszelkich powierzchni,
  3. może powodować intensywny posmak, powodując spadek intensywności zapachu gotowanych potraw.

Tymczasem wyniki badań prowadzone od wielu lat na różnych kontynentach udowadniają, że jest zupełnie inaczej. Polskie Towarzystwo Magnezologiczne podaje że są dowody na to, że twarda woda, zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak, magnez i wapń, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia. Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę miękką, polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.

Woda pitna powinna zawierać przede wszystkim magnez i wapń, które stanowią o jej twardości, ale są niezwykle istotne dla ustroju człowieka. Niedobory tych pierwiastków w organizmie można uzupełniać właśnie poprzez spożycie wody bogatej w te substancje. Rozporządzenie dotyczące wody do spożycia określa dolny zakres twardości wody do spożycia jako 60 mgCaCO3/l, zaś magnezu na 30 mg/l. Tylko w tych dwóch przypadkach określone są minimalne stężenia parametrów dopuszczone do spożycia. Związki wapnia i magnezu znajdują się również w pożywieniu i są łatwo absorbowane w przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać, że woda jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej skład mineralny decyduje o właściwościach zdrowotnych wody. Reasumując, woda płynąca w naszych kranach jest stale kontrolowana i całkowicie bezpieczna dla człowieka.

W razie pytań lub zainteresowania się tematami branży wodociągowej proszę o kontakt pod adresem email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

Pełnomocnik Zarządu

mgr Marcin Grabuńczyk

 

 

 

Poprawiony: środa, 17 października 2012 13:38
 
Inwestycje Budowa zbiorników w miejscowości Głubczyce Sady, modernizacja pompowni wody oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Głubczycach PDF Drukuj
niedziela, 21 kwietnia 2013 18:16

Do celów strategicznych spółki należy ograniczenie strat wody oraz zminimalizowanie awaryjności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Realizacja wymienionych założeń odbywa się w oparciu o roczne, jak i wieloletnie założenia remontowe, zadania inwestycyjne oraz współpracę z uczelniami wyższymi a także z Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.

Aktualnie Spółka Głubczyckie Wodociągi znajduje się w trakcie finalizowania inwestycji pn. „Zwiększenie niezawodności dostawy wody, oraz polepszenie jakości wody dostarczanej dla miejscowości Głubczyce Sady i Lwowiany”. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki współdziałaniu Gminy Głubczyce, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Top Farms Głubczyce. Realizację inwestycji rozpoczęto w 2012 roku. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze do realizacji prób końcowych oraz rozruchu technologicznego obiektu. Realizacja inwestycji pozwoli na dostawę wody dla miejscowości Lwowiany i firmy Top Farms z ujęcia w Głubczycach oraz poprawi niezawodność dostawy wody do miejscowości Głubczyce Sady. Ulegnie również poprawie bezpieczeństwo przeciwpożarowe w tych miejscowościach.

Spółka mając świadomość odpowiedzialności za otoczenie zrealizowała inwestycję proekologiczną polegającą na zakupie i montażu nowego zestawu hydroforowego na pompowni wody przy ulicy Powstańców w Głubczycach. Realizacja inwestycji zapewni niezawodność i stabilność dostaw wody dla mieszkańców z terenu miasta oraz okolicznych miejscowości zasilanych z ujęcia wody przy ul. Powstańców. Odpowiednio dobrany zestaw hydroforowy zapewnia optymalne cieśninie na sieci przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Zastosowane pompy są bardziej efektywne i zużywają mniej energii elektrycznej przez co wpływają pozytywnie na stan środowiska naturalnego.

Dobiega także końca realizacja inwestycji polegająca na budowie sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Stelmacha, Chorzowskiej, Chorzowskiej, Żorskiej, Żytniej i Kopernika w Głubczycach. Przedsięwzięcie inwestycyjne zapewni odbiór ścieków z tego rejonu. W efekcie inwestycja przyczyni się nie tylko do pozyskania nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, ale również do poprawy stanu środowiska przyrodniczego.

Zadania te znacząco poprawią także bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców oraz uatrakcyjnią miasto pod względem inwestycyjnym. Spółka podejmuje wiele inicjatyw zmierzających do rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy oraz zwiększenia standardów jakościowych produkowanej wody.

mgr Marcin Grabuńczyk

Pełnomocnik Zarządu

Poprawiony: niedziela, 21 kwietnia 2013 18:23
 
Spółka Głubczyckie Wodociągi uhonorowana prestiżową statuetką „W trosce o środowisko” PDF Drukuj
wtorek, 10 lipca 2012 06:22

W dniu 14 czerwca 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyła się IV Konferencja „W Trosce o Środowisko” organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w trakcie której dwunastu wyłonionym przez władze Funduszu laureatom wręczono statuetki „W trosce o środowisko”.

Poprawiony: wtorek, 10 lipca 2012 06:45
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików tymczasowych (zw. cookie). Konfigurację stanu akceptacji plików tymczasowych umożliwiają ustawienia przeglądarki internetowej. Bez akceptacji plików tymczasowych nie jest możliwe pełne korzystanie ze strony. Informacje zawarte w plikach tymczasowych są niezbędne do poprawnego działania witryny, w tym do logowania się, ograniczania niewłaściwych reklam. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj informację o polityce plików cookies.

Zgadzam się na używanie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information